Oddawanie auta do skupu – co warto wiedzieć?

Osoby zainteresowane sprzedażą swojego auta mają do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest skup używanych samochodów. Jak to działa? Czy jest to dla kierowcy opłacalne? Na co warto zwrócić uwagę, żeby później nie mieć żadnych kłopotów?

Skup zamiast złomowania

Myśl o skupie pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy auto jest bardzo stare, z licznymi usterkami, których nie ma sensu dalej naprawiać. Skup jest korzystną alternatywą dla złomowania, ponieważ można na takiej transakcji zarobić trochę więcej, a jest to dużo prostsze niż prywatne szukanie nabywcy chętnego by kupić pozyskane z wraku części.

Do skupu można też oddać auto w znacznie lepszym stanie, które dałoby się sprzedać publikując ogłoszenie, tyle że taka samodzielna sprzedaż jest dość czasochłonna, bo auto trzeba odpowiednio przygotować, ktoś musi opracować treść ogłoszenia, zdobić ładne zdjęcia i prowadzić rozmowy z zainteresowanymi klientami. Szczęśliwcom udaje się w ten sposób sprzedać samochód w przeciągu zaledwie kilku dni, ale zazwyczaj trwa to znacznie dłużej, a nie każdy może tyle czekać na przypływ gotówki ze sprzedaży.

Ile można zarobić w skupie?

Cena jaką proponuje skup używanych aut jest niższa od stawki rynkowej, ale trzeba tu wziąć pod uwagę oszczędność czasu i pracy. Większość skupów, jak na przykład skup aut w Koronowie – kupimyauto.com, godzi się na negocjacje ceny, a co najważniejsze, transakcja jest pewna i jeszcze tego samego dnia sprzedający otrzymuje pełną kwotę ze sprzedawany pojazd.

To spora gratka dla właścicieli samochodów po wypadku, niesprawnych, bardzo zniszczonych. Auto, które nie jeździ, ale do tej pory nie zostało wyrejestrowane, w dalszym ciągu generuje koszty, ponieważ trzeba opłacać polisę OC, w przeciwnym razie kierowca będzie musiał zapłacić wysoką karę. Złomowanie musi odbyć się legalnie, a skup często oferuje takie usługi, dla pewności warto jednak sprawdzić, czy placówka ma pozwolenie na utylizację używanych pojazdów.

Cena obliczana jest na podstawie rocznika, marki, przebiegu, stanu auta, wyglądu kabiny i nadwozia – wygląda to podobnie jak przy sprzedaży samochodu z ogłoszenia. Wyceny dokonuje rzeczoznawca współpracujący ze skupem.

Jak przebiega wycena?

Wycena samochodu jest bezpłatna i sam fakt, że do niej doszło, nie oznacza jeszcze zgody na sprzedaż samochodu. Pierwszym krokiem jest wysłanie swojego zgłoszenia przez internet – skupy prowadzą własne strony internetowe, jak skup aut w Szubinie – https://kupimyauto.com/, gdzie można znaleźć formularz online zawierający podstawowe informacje o pojeździe. Na podstawie tej szacunkowej wyceny klient decyduje, czy chce umówić się z pracownikiem na oględziny auta.

Wycena już na miejscu, po fizycznym obejrzeniu samochodu, często różni się od kwoty podawanej przez telefon, ale wciąż klient ma prawo odmówić podpisania umowy. Można wysłać swoje oferty do różnych skupów i porównać ich propozycje cenowe, a następnie wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie.

Oględziny odbywają się w terminie oraz miejscu wyznaczonym przez klienta, a skupom zwykle zależy na tym, by jak najszybciej doszło do spotkania. Przedstawiciel skupu nie może jednak zmuszać klienta do transakcji tylko dlatego, że przyjechał na oględziny i jest zdecydowany podpisać umowę.

Jak wybrać skup?

Cena jest dla większości klientów podstawowym kryterium wyboru, ale dobrze jest też zyskać pewność, że placówka działa legalnie i wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Na stronie internetowej skupu powinien być opublikowany dokładny adres firmy oraz numer telefonu, nie zaszkodzi również sprawdzić, czy firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorców.

W przypadku demontażu i złomowania starych samochodów niezbędna jest licencja wystawiona przez marszałka województwa – lista legalnie działających placówek znajduje się na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego.

Jeśli chodzi o lokalizację, to najlepiej szukać skupu blisko miejsca zamieszkania, co ułatwi przeprowadzenie transakcji i pomoże uzyskać lepszą cenę ze względu na niskie koszty transportu.

Podpisywanie umowy

Cena okazała się na tyle atrakcyjna, że właściciel jest zdecydowany na dobicie targu? Transakcję musi potwierdzić podpisanie umowy, w której właściciel zrzeka się praw do samochodu na rzecz skupu – ten dokument jest potrzebny do tego, by zakończyć obowiązek opłacania składki OC, zdejmuje również odpowiedzialność ze sprzedającego, gdyby z użyciem sprzedanego samochodu doszło do jakiegoś przestępstwa.

Ze skupem podpisuje się standardową umowę kupna-sprzedaży, najczęściej w siedzibie firmy lub w miejscu zamieszkania klienta, jeśli taka opcja jest dla niego wygodniejsza. Oczywiście, umowę zawsze należy dokładnie przeczytać przed jej podpisaniem, a gdy coś wydaje się niejasne, skup ma obowiązek wyjaśnić, co oznacza dany zapis.

Pieniądze są wypłacane w momencie podpisania umowy. Wypłata nie jest uzależniona od tego, czy skup znajdzie nabywcę na samochód albo wymontowane z niego części – cała kwota, jaką ustalono podczas wyceny auta, musi zostać przekazana po złożeniu podpisu na umowie. Pieniądze wydawane są w gotówce lub przelewane na konto.

Dodaj komentarz