Transport FTL czy LTL? Jaka to różnica?

Transport to ważna dziedzina gospodarki. Bez sprawnego transportu większość firm nie mogłaby normalnie funkcjonować, dlatego wciąż pracuje się nad udoskonaleniem całego procesu logistycznego. Główny podział w branży transportowej to usługi FTL i LTL. Na czym polega różnica?

Czym jest transport FTL?

FTL, skrót od Full Truck Load, to opcja dla przedsiębiorców, którzy planują przewieźć dużą ilość swojego towaru. W tym celu muszą wynająć całą dostępną przestrzeń ładunkową wybranego pojazdu – w zależności od potrzeb, może to być zwykłe auto dostawcze albo wielka ciężarówka. Transport FTL jest z reguły dużo łatwiejszy do zorganizowania, ponieważ często przewożony jest w tym trybie jeden typ towaru, co ułatwia pakowanie, a trasa wytyczana jest bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez żadnych punktów pośrednich. To skraca czas transportu i upraszcza logistykę, ale zwykle kosztuje więcej.

Długość trasy nie ma znaczenia, jeśli ktoś potrzebuje przewieźć duży ładunek za granicę, też może wybrać opcję FTL, korzystając na przykład z usług transport Słowenia – ekspo-trans.pl/slowenia/. To wygodne rozwiązanie, ponieważ brak przeładunków na trasie przekłada się na większe bezpieczeństwo towarów – wystarczy odpowiednio umieścić opakowania w kabinie ładunkowej, zabezpieczyć zgodnie z przepisami, i nic złego po drodze nie powinno się stać, pomijając oczywiście nieszczęśliwe wypadki losowe.

Szybkość dostawy, jaką zapewnia transport FTL, sprawia, że z tego typu usług bardzo chętnie korzystają producenci dóbr o krótkim okresie przydatności, głównie z branży spożywczej. Opłaca się to także przedsiębiorcom, dla których kluczowy jest czas dostawy, a do tego muszą przewieźć dużo towaru za jednym razem. Przewozy całopojazdowe często są realizowane w ramach modelu door-to-door, z precyzyjnie określonym czasem dostawy, bez jakichkolwiek pośredników po drodze.

Czym jest transport LTL?

Druga możliwość to transport LTL – Less Than Truck Load, czyli zajęcie tylko części przestrzeni ładunkowej. Czasem określa się tę formę dostawy transportem drobnicowym, ponieważ zwykle z opcji LTL korzystają dostawcy małych i lekkich towarów, które wysyłane są w niewielkich partiach do różnych odbiorców.

LTL to bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, bo nie ma tutaj prostej drogi od punktu A do punktu B, tylko trzeba wytyczyć trasę obejmującą kilka punktów przeładunkowych, i to tak, by mimo tych postojów podróż nie trwała bardzo długo. Podczas opracowywania trasy spedytor musi uwzględnić zamówienia wielu nadawców, co wpływa także na sposób rozmieszczania paczek w pojeździe – nie wystarczy je ustawić tylko według gabarytów i wagi, ale też pod kątem tego, w którym miejscu muszą zostać wyładowane.

Częściowe wynajęcie przestrzeni ładunkowej jest tańsze, ale trzeba się liczyć z dłuższym czasem dostawy oraz z tym, że podczas takiego transportu jest bardziej prawdopodobne, że paczka gdzieś się zawieruszy, zostanie przygnieciona, spadnie i towar w środku ulegnie zniszczeniu.

Które rozwiązanie wybrać?

Transport LTL jest polecany wtedy, gdy przesyłka jest zbyt duża aby nadać ją kurierem, ale za mała, by warto było wynajmować cały pojazd. Wyjątkiem są sytuacje, gdy towar ma krótką datę ważności i nawet niewielkie opóźnienie może się zakończyć jego zepsuciem – tutaj bardziej się opłaca transport dedykowany, z gwarancją dostarczenia ładunku w ekspresowym tempie. W przypadku towarów, które wymagają transportu w konkretnej temperaturze, transport drobnicowy zda egzamin tylko wtedy, gdy pojazd przewozi inne ładunki tego typu lub ma dzieloną kabinę.

Opcja FTL jest bardziej komfortowa dla nadawcy, ponieważ ma on świadomość, że przewoźnik zajmuje się wyłącznie jego towarem. Przy całopojazdowym transporcie nie jest możliwe, by doszło do pomyłki przy wydawaniu towaru, bo wszystko w kabinie ładunkowej związane jest z jednym zleceniem. Dobre firmy, jak https://Ekspo-trans.pl, są w stanie zapewnić każde warunki przewozu, także gdy chodzi o materiały niebezpieczne, które wymagają od kierowcy specjalnych uprawnień.

Cena czy krótki czas dostawy?

Pomijając towary wymagające szczególnego traktowania, przy transporcie bardzo często chodzi o wybór między niską ceną a szybką dostawą. Dla firmy, która musi dostać towar w określonym terminie, ponieważ ma to znaczenie dla płynnej produkcji czy sprzedaży danych produktów, transport FTL będzie korzystniejszy – szybka, terminowa dostawa całej partii nieuszkodzonego towaru rekompensuje wyższy koszt transportu.

Nie znaczy to oczywiście, że transport LTL na pewno skończy się uszkodzeniem albo zagubieniem części towaru, po prostu w tym przypadku ryzyko jest trochę większe – przewoźnikom też zależy na tym, by z ładunkiem nie stało się nic złego, bo to oni odpowiadają za straty, a nierzetelne realizowanie usług bardzo psuje opinię w branży i powoduje odpływ klientów. Jednak ze względu na specyfikę tej formy transportu trzeba się liczyć z tym, że towar dotrze później, dlatego proponuje się to rozwiązanie klientom, dla których nie jest problemem to, że przesyłka spędza trochę czasu w różnych magazynach i jest dostarczana dłuższą trasą.

Dodaj komentarz